fbpx

Fellépők 2014

DePhazz

Két évvel a Jazzy fesztiválos koncertje után ismét Magyarországon lép fel az ezredforduló alapvető lounge-jazz alapvető zenekara, a DePhazz! Pit Baumgartner bandájának sikerült a lehetetlen: úgy ötvözte az ötvenes évek szvingjét, a hatvanas-hetvenes évek funkos soulját az ezredforduló utáni elektronika legfülbemászóbb hajtásaival, hogy a végeredmény nem egy sokfelé szétfutó hibrid, hanem egy kellemes koktélozás vagy egy hajnalig tartó csörgés legkellemesebb háttérzenéje lett.

dephazz

A két állandó tag – a másik Pat Appleton énekesnő – eddig tizenegy sorlemezen, és több száz koncerten keresztül ringatta el vagy épp hajszolta extázisig a közönséget. Tavalyi, Naive című albumukon épp saját dalaikat dolgozták fel, akusztikus hangszereléssel, de nem csodálkoznánk azon, ha a mostani koncertjükön kipattanna a drum and buss vagy épp a big bandes fúvós-funk a hangszerekből.

Ezen a lenyűgözően változatos, de mindig könnyen befogadható hangrobbanáson pedig, mint egy Sex On The Beach koktélon a cseresznye, megül a soul legszebb hagyományait megidéző énekesnők. Az igényes, jazzszerető közönség számára tehát kihagyhatatlan a DePhazz piknik-koncertje.

Mezzoforte

mezzoforte

Izland nem csak a gejzírek, hanem a kirobbanóan életigenlő funk-jazz bandák hazája is: erre pedig a legjobb példa a Mezzoforte. A több, mint huszonöt éves és tizenöt lemezes instrumentális zenekar nem csak slágerek írásában kiemelkedő (gondoljunk csak a Garden Party vagy a Dreamland című örökbecsűjűkre), hanem a katarzist garantáló koncertekben is. Függetlenül attól, hogy kis klubokban vagy hatalmas koncerttermekben, szimpla szextettként vagy big band által kísérve lépnek fel, táncos, könnyed jazzük mindenhol lehengerli a közönséget.

Európa egyik legfontosabb funk fusion zenekara emellett páratlan virtuozitásáról is híres: már gyakorlásképp is Chic Corea, Earh, Wind & Fire és Al Di Meola számokat “vettek le” és ahogy tavaly a budapesti közönség is meggyőződhetett róla, a tagok az évek során csak még jobbak lettek választott hangszerükön. Apropó, tagság: a három alapító tag (Eyþór Gunnarsson billentyűs, Jóhann Ásmundsson basszusgitáros, Gunnlaugur Briem-Gulli Briem dobos) mellet még egy gitáros (Bruno Müller), egy kiváló szaxofonos (Jonas Wall) valamint a különböző ütőhangszereken játszó Thomas Dyani lép majd a fesztivál színpadára. Aki ott volt a zenekar tavalyi budapesti koncertjén, azok már tudják, miért, akik pedig nem, azoknak pedig azért kihagyhatatlan a zenekar idei koncertje, mert nem minden napra jut egy egy olyan, tényleg klasszikus zenekar, mint a Mezzoforte.

Djabe

A Djabe Magyarország elsôszámú jazz/world fusion zenekara. Egyedi zenét játszanak, melyben a jazz keveredik a magyar és a világzene különbözô elemeivel. A zenekar elsô számú komponistája Barabás Tamás, aki a legvirtuózabb magyar basszusgitáros is egyben. A jazz és az autentikus magyar zene egyszerre van jelen Kovács Ferenc játékában, akirôl a vele többször is dolgozó Archie Sheep azt mondta, hogy a „világ egyik legjobb hegedûse, aki emellett úgy trombitál, mint Miles Davis”. Kovács dolgozott Dave Murrey-vel, Balanescuval és Hamid Drake-kel is.

djabe_group_2012_color-1024x682

A zongorista Kovács Zoltán kezeli a szintetizátorokat is, akinek sokszínû, néha klasszikusba hajló játéka nagyban emeli a Djabe hangzásának színvonalát. A Djabe afrikai ashanti nyelven szabadságot jelent. A zenakarvezető és komponista Égerházi Attila gitáros ezt a szabadságot elsősorban a zenei stílusok és hangszerelések szabad keverésében értelmezi. A Djabe dobosa, Banai Szilárd az egyik legtehetségesebb magyar jazz-dobos, aki megbízható és muzikális játékával a lehetô legjobb alapot biztosítja az együttesnek. A zenekar zenei vezetője Barabás Tamás, aki kiváló hangmérnöki munkájával az Abbey Road stúdió szakembereinek az elismerését is kivívta a Táncolnak a kazlak 5.1-es surround hangkeverésével, melyet Los Angelesben, 2004-ben surround music awardra is jelöltek. A romániai Garana fesztiválon 13000 néző tombolt a Djabe és a velük időnként special guestként fellépő ex-Genesis gitáros Steve Hackett zenéjére.

Mrs. Columbo

Jazz, klasszikus zene, egy kis rock és ismerős dallamok játékos elegye – ebből főz, és nem is akárhogy a Mrs. Columbo három gráciája, akik Columbo hadnagy feleségével ellentétben szerencsére nem maradtak az ismeretlenség árnyékában. Galambos Dorina, Hudák Zsófi és Sárközy Fanni bátor kézzel nyúl olyan világhírű dalokhoz, mint a Come Together, a Black Hole Sun, vagy a Light My Fire – és ami ilyenkor történik, az maga a dögös-füstös jazzmágia, és ezt nem csak mi állítjuk; (re)make up című debütáló lemezüket tavaly Fonogram díjjal jutalmazták.

Mrs. Columbo
A Mrs. Columbo dalaiban öröm lesz elmerülni egy pohár bor mellett: a vájtfülűek az összeszokott csapat finom, összekacsintós zenei poénjaiban, a lelazulni vágyók pedig a frappáns feldolgozásokban találják majd meg a számításukat.

Snétberger növendékek

A neves jazz és world music gitárművész, Snétberger Ferenc nevével fémjelzett Központ fiatal, hátrányos helyzetű roma zenei tehetségeket karol fel: világszínvonalú képzés és mentorálás révén segítik 2011 óta évente 60 diák karrierjét. A szakmai elismerésekkel és neves támogatókkal büszkélkedő program oktatói olyan elismert zenészek, mint az alapító Snétberger Ferenc, László Attila, Lukács Miklós, Farkas Rózsa, Oláh Tzumó Árpád, Lamm Dávid, Rozsnyói Péter, Barcza Horváth József, Mohay András, ifj. Balázs János, Lakatos György és olyan kiváló nemzetközi vendégelőadók, mint Paolo Vinaccia, Tony Lakatos vagy Roby Lakatos.

007-1024x682

A neves zenészek keze alatt kibontakozó növendékek számos neves hazai jazzformációban koncerteznek, évente 100 órányi koncertet adnak többek között olyan rangos eseményeken, mint a Művészetek Völgye, Sziget, MÜPA-Jazz Showcase és olyan nagyvárosokban, mint Brüsszel, Bécs, Strasbourg, Párizs, Koppenhága – és idén már harmadszor Paloznakon is!

Peet Project

A Ferencz Péter “Peet” által vezetett pop-funk-jazzben utazó Peet Project 2009-ben -mintegy alapozásként- elnyerte a Jazzy Rádió országos dalversenyének fődíját, azóta pedig már a harmadik nagylemezük jelenik meg. Népszerűségük elért a tengerentúlra is: tavaly már nagy amerikai rádiók is kiemelkedő rotációban játszották dalaikat, felléptek az USA legmenőbb jazzfesztiválján, a Catalina Island Jazztrax-en, és a smooth jazz legfontosabb amerikai eseményén, a Seabreeze Jazz Festivalon is nagy sikert arattak.

10428566_10152034571361486_1513416004709754007_n

Rendkívül fiatalos, olykor lendületes, olykor könnyed zenéjük korszakalkotó különlegessége, hogy a funky és pop alapú, jazzes szabadsággal fűszerezett környezetben a frontember által prezentált hegedűjáték egyenrangú szerepet kap a szaxofonnal és egyéb szólóhangszerekkel, miközben mindezt energikus ének egészíti ki.

Herczku Ágnes és Sinha Róbert

Ha magyar népzenéről illetve világzenéről van szó, Herczku Ágnes megkerülhetetlen személyisége a műfajnak: 1998-tól 8 évig a Fonó zenekar tagja, 2006-tól 2008 őszéig a Szalonna és bandája énekese. 2002-től a Magyar Állami Népi Együttes szólistája. Több elismerésben részesült, pl. eMeRTON – „Év folkénekese” (2003), Bartók Béla Emlékdíj 2006. Megszámlálhatatlan hazai és külföldi produkció és számtalan lemez fűződik a nevéhez. Az autentikus népdaléneklés mellett több, különböző műfaj zenészeivel dolgozott együtt, például: Vasvári Pállal, Nikola Parovval, Bornai Tiborral, Borbély Mihállyal, Herbie Mannel, Dj Palotaival, Juhász Gáborral.

herczku

Három éve lép fel Sinha Róbert gitárművésszel, aki kisebb kanyarral érkezett a zene világába: bár 16 éves kora óta zenél, csak a BME mérnök-fizikus diploma megszerzése után döntött úgy, hogy felvételizik a Holland Királyi Zeneakadémiára. Az elmúlt években a Hangfestők trió tagjaként a rangos hazai helyszínek mellett fellépett Európa több nagyvárosában (Párizs, Madrid, Brüsszel, Bordeaux, Helsinki, Tilburg), illetve New Yorkban is. Herczku Ágnessel közös koncertjeiken népdalfeldolgozásokat, megzenésített verseket és Sinha Róbert saját szerzeményeit adják elő.

Tárkány Művek

A Tárkány Művek zenei világában a hazai zene fontos örökségeit fedezhetjük fel: a két világháború közötti sanzonos dalkultúrát, a magyar jazz és folk hagyományokat, Bartók Béla szellemiségét. Mégis, a jól felismerhető zenei gyökereken túl, a Tárkány Művek dalai mégis összehasonlíthatatlanok és egyediek.

1551465_10152196900739877_934511475372505002_n

A zenekar nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint egy új kortárs zenei nyelv megteremtése. Lenyűgöző világukban a cimbalom, szaxofon, brácsa, fuvola, gardon, klarinét és bőgő különleges együttese Paár Julianna szépséges hangjával gazdagodik – dalaik slágeresek időnként, de nem sematikusak, népzenei hagyományokra építkeznek, de nem autentikusak.

Tompos Kátya

Tompos Kátya és Hrutka Róbert a Thália Cseh Tamás emlékestjén találtak egymásra, és utána eldöntötték, hogy mindenképpen szeretnének egy közös produkciót. A színésznőnek nem új az énekes szerep, már korábban is sokszor elbűvölte énekével a közönséget, Hrutka Róbert és zenésztársai pedig a megszokott gondos, sokszínű hangszereléssel és előadásmóddal teszik egyedülállóvá a koncerteket.

Keresztul_Europan_lemezfoto_131010.pdf

A műsor lendületes, többféle stílus ízléses koktéljából álló kikapcsolódást kínál, egy varázslatos zenei utazást Angliától Oroszországig.

Manoya

Manoya, azaz Hodosi Enikő a NEO zenekar tagjaként vált ismertté, de művészi sokszínűségét mutatja, hogy vendégszereplőként dolgozott a Zagarral, a Freshfabrikkal, az Amber Smith-szel és Alba Hysenivel is az elmúlt évek során. Első szólólemeze 2012-ben készült el ‘Hundred Arms’ címmel, mely 2013-ban meg is kapta a MAHASZ „Az Év Alternatív Zenei Albumáért” díját. A lemezen szereplő 11 dalban az akusztikus világot finom elektronika fűszerezi, de a legfontosabb összetevő mégis Enikő sajátos énekhangja, életfilozófiája és szövegei.

A Manoya dalok alternatívát kínálnak a mai zenei világ gyakran felszínesen harsány popkultúrájával szemben, és felkínálják vagy épp követelik a felszabadító elmerülést. A lemez hangszerelésében – melyet Lázár Tiborral közösen készítettek– is megmutatkozik az a bizonyos ’gyönyörködtető változatosság’: egyszerre szerepeltet vonószenekart, kísérleti elektronikát, akusztikus gitárokat, hétköznapi és gerjesztett zajokat, jazzes elemeket éppúgy, mint hip-hop ütemeket, lélekmelengető mantrákat valamint zongorás balladát. Dalszövegeiben Manoya önmagát sem kímélve merül el a tapasztalás olykor melankolikus mélységeiben, hogy aztán öniróniája vagy éppen túláradó életszeretete rántsa ki onnan extatikus magaslatokba.

Bin Jip

A szokatlan hangzású név (ejtsd: bin dzsip) mögött három fiatal zenész rejtőzik: Harcsa Veronika énekesnő, Gyémánt Bálint gitáros és Andrew J zenei producer.
A zenekar megalakulása után nem kapkodta el a színre lépést: több, mint egy évig írták és csiszolgatták eklektikus, a korábbi munkáikhoz képest modernebb és kísérletezőbb hangzású, mégis dalközpontú műsorukat, mielőtt 2010-ben koncertezni kezdtek volna.
binjip
A Bin-Jip zenekar igen demokratikus munkamódszerrel dolgozik: a zenészek szinte egyenrangú zeneszerzőkként, hangszerelőkként és producerekként vesznek részt a munkában – nemcsak saját hangszeres szólamaikkal járulnak hozzá az egészhez, hanem együtt alakítgatják a dalszerkezeteket, hangszíneket, effekteket. Enter című bemutatkozó lemezük 2010 őszén jelent meg Magyarországon saját alapítású, LAB6 nevű kiadójuknál, Japánban pedig a Whereabouts Records gondozásában. Ezen lemez készítésekor és a hozzá kapcsolódó turnék alatt Kaltenecker Zsolt billentyűs is a zenekar tagja volt. Az Enter a 2011-es Fonogram díjátadón az év alternatív albumának járó díjat nyerte.

A zenekar nevét az azonos című koreai film után kapta, a kötődési pont – túl azon, hogy ez a tagok egyik kedvelt filmje – az, hogy a különös hangulatú alkotás lakásokban, szobákban játszódik, a zenekar eddigi léte pedig szintén szorosan kötődik egy szobához, Andrew nappalijához, ahol a dalok készültek, és a zenészekből zenekar lett.

Smárton Trió

A 2003 óta aktív Smárton Trió igazi különlegesség: lo-fi, retro hangzású (és kinézetű) csapat, erős Scofield és Hendrix hatás, elképesztő lazaság és kamaszos báj, ami azonban a komoly szakmai megalapozottság miatt sosem válik komolytalanná. A tagok ugyanis a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékén diplomáztak 2004-ben, azóta pedig számos formációban letették már a névjegyüket (Kiss Erzsi, Szalóki Ági, Quartet B.).

smarton

A repertoárt Sütő Márton szerzeményei és sajátos feldolgozások alkotják – dalaikkal találkozhattunk már az MR2 Akusztik műsorában, budapesti szórakozóhelyeken és számtalan fesztiválon, a szerencsések pedig a bulgáriai Bansko fesztiválon és Indiában is. És most a Jazzpikniken is – az alábbi felállásban:

Benkó Ákos – dobok
Kovács Zoltán – bőgő
Sütő Márton – gitár

Hajdu Klára Quartet

Klára az itthon és Európában is népszerű Balázs Elemér Group női énekese volt közel egy évtizedig, aztán 2 aranylemez és számtalan teltházas hazai és külföldi koncert tapasztalatával a háta mögött 2008-ban saját zenekart alapított, mely a 2012-es megújulás és tagcsere során nyerte el jelenlegi formáját: a zenekar két alapító tagja Balázs József és Cseh Balázs helyett Neumann Balázs zongorista és Hoff Marcell dobos csatlakozott a zenekarhoz. 2013-ban jelent meg Come with me című lemezük, melyről a kritikusok is rajongó elismeréssel nyilatkoztak.

hajdu

Repertoárjukban saját kompozíciók és jazz standardek mellett magyar örökzöldek, népdalok és pop coverek is hallhatók. Klára az eddig elért sikerek után folytatja diadalmenetét a jazzéletben: 2013-ban a JazzMa olvasói Az Év Énekesnője díjjal jutalmazták.

Vélemény, hozzászólás?

Shopping cart

0
image/svg+xml

Jelenleg üres a kosarad.

Continue Shopping